image
Kursy Tarota Serdecznie zapraszam na kurs tarota we Wrocławiu, 29 - 30 listopad 2014 r., Wrocław. W trakcie kursu nauczymy sie wróżebnej syboliki tarota i przećwiczymy różne rozkłady wróżebne...     Czytaj więcej...
image
Jan Witold Suliga - Tarot Historia tarota nie ma kresu, nie bez racji bowiem powiadał Eliphas Levi, że ten, kto się z nim wiąże, bierze na siebie jarzmo łańcucha duchowych wtajemniczeń, które rozpoczynają się od Henocha i Hermesa Trismegistosa, lecz nie kończą nigdzie... Czytaj więcej...
* *
image image

Łasica, nietoperz i ropucha. Zwierzęta w magii

DSC_0741_-_KopiaPolskie Radio, Dwójka, 10.09.2012 godz. 22.00

Audycję prowadzi red. Michał Nowak

Kot, pies, mysz, szczur, kret, jeż, ropucha, wąż, królik, zając, łasica, tchórz, fretka, wiewiórka, nietoperz, rozmaite ptaki i owady (ćmy, osy, szerszenie)… Ten powszechnie występujący w naszym klimacie zwierzyniec, którego oswojonych lub dzikich przedstawicieli widziała większość z nas, jest też jakże łatwo dostępnym arsenałem czarownicy. Sposobów wykorzystania zwierząt w czarach jest wiele, nie wszystkie dla zwierząt kończą się dobrze…

- Związki demonów ze zwierzętami pojawiły się w historii dość wcześnie. Zwierzę było symbolem potworności, zła - mówi Paweł Rutkowski, autor poświęconej tym zagadnieniom książki. - Natomiast gdy chodzi o demony utożsamiane ze zwierzętami, to mówimy o okresie wczesnonowożytnym. To okres u schyłku średniowiecza, XVI-XVIII wiek, gdy dochodziło do polowań na czarownice. W procesach angielskich podstawowym elementem aktu oskarżenia było posiadanie zwierzęcia-osobistego demona, pomagającego swej pani wyrządzać krzywdę ludziom. Na tej wątłej podstawie dochodziło do skazania.

- Pytanie, czym jest magia, należy do najtrudniejszych – stwierdza dr Jan Witold Suliga, antropolog kultury, znawca historii magii. - Inaczej będzie to widział antropolog kultury, inaczej psychoanalityk, inaczej historyk. Sama nazwa wywodzi się od staroirańskiego słowa, oznaczającego "móc", ale bliskie jest polskiemu (o tym samym źródłosłowie) "moc".

Do jakich mocy odwołuje się praktykujący magię? Tu powstaje pewien problem. Z punktu widzenia chrześcijaństwa są to ciemne siły, demony. Natomiast z punktu widzenia czarownika to wcale nie muszą być demony. W systematyce, funkcjonującej na naszym obszarze cywilizacyjnym, demony to anioły, tylko upadłe. Czarownik stoi na pograniczu dwóch potężnych sił: ciemnej sfery związanej z demonami, i jasnej, kojarzonej z aniołami boskimi. W chrześcijańskich zaklęciach wzywany bywa Jezus i Matka Boska, w Indiach pojawiają się imiona bogów hinduizmu. Wielu czarowników wierzy, że działa zgodnie z wolą Boga.

Współczesna magia woli mówić o energiach, bo energia jest jasna, to moc, ale, jak podkreśla dr Suliga, każda energia ma swoje źródło, a to źródło mieści się w jakiejś istocie. Ta istota współpracuje z czarownikiem lub czarownicą, jest pomocnikiem. W szamanizmie, wywodzącym się z magii, czarownik otrzymuje towarzystwo – i często pomocnikami tymi są zwierzęta.

Warto poznać magiczny aspekt naszej kultury, bo, jak podkreśla dr Suliga, magia to najstarszy system duchowy człowieka wywodzący się być może z paleolitu lub nawet wcześniejszy.

- Nie ma czarnej, zielonej, pomarańczowej w kropki bordo magii! Magia jest jedna! - dodaje naukowiec.

Gośćmi Michała Nowaka byli Paweł Rutkowski – autor książki "Kot czarownicy. Demon osobisty w Anglii wczesnonowożytnej" oraz dr Jan Witold Suliga – antropolog kultury, znawca historii magii.

Link

O mnie i o tym czym się zajmuję

Jan Witold Suligadr Jan Witold Suliga - etnograf, antropolog kultury, tarocista, doktorant Ranchi University, Bihar, India. Od blisko ćwierćwiecza zajmuje się tarotem i kabałą. Pisarz, autor książek poświęconych symbolice tarota, pogańskim wierzeniom Słowian, ezoterycznym tradycjom Europy. Terapeuta, założyciel i dyrektor Centrum Terapii Uzależnień Duchowych. Człowiek, który odkrył sekretny kod tarota marsylskiego. Prowadzi kursy i lekcje indywidualne dotyczące metod i technik wróżenia tarotem, ezoterycznej i kabalistycznej symboliki tarota, duchowego bhp oraz mistycznej kabały. Realizuje cykle wykładów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wróżbita, dla którego tarot nie stanowi tajemnic.  

TAROT.25

Karty tarota - konsultacje

link


 

Oferta

  • Kursy, warsztaty, lekcje indywidualne - Tarot, kabała, magia, duchowość

  • Warsztaty, terapia - duchowe uzależnienia, toksyczne związki, DDA, problemy osobiste

  • Etnografia, antropologia kulturowa - wykłady, Uniwersytet Trzeciego Wieku, rejestracja produktu tradycyjnego